FANDOM


Szablon:Piłkarz infobox Zygmunt Garłowski (ur. 5 października 1949, zm. 7 lutego 2008 w Australii), piłkarz, wieloletni kapitan Śląska Wrocław, reprezentant Polski.

Występował na pozycji pomocnika, pod koniec kariery częściej wystawiany był w obronie. Przygodę z futbolem zaczynał w Bielawiance Bielawa. W roku 1967, razem z bratem Ireneuszem, przeszedł do drugoligowego Górnika Wałbrzych. Występował nie tylko w zespole seniorów (w debiutanckim sezonie zdobył osiem goli), lecz także w drużynie juniorów, których w 1968 roku poprowadził do tytułu mistrza Polski. W sezonie 1971/72 z jedenastoma bramkami na koncie został wicekrólem strzelców II ligi.

W roku 1973 trafił - ponownie z bratem Ireneuszem - do beniaminka pierwszej ligi, Śląska Wrocław. To był najlepszy okres w jego karierze. W 1977 zdobył mistrzostwo Polski, a w 1978 - wicemistrzostwo. W 1976 z wrocławską drużyną wywalczył Puchar Polski. Awansował także do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. Ze Śląska odszedł w 1981 r. Wyjechał do Australii, gdzie występował m.in. w Polonii Sydney.

W reprezentacji narodowej zadebiutował 15 maja 1974 w Warszawie w wygranym meczu z reprezentacją Grecji (2:0). W 1974 razem z reprezentacją młodzieżową zajął III miejsce Młodzieżowych Mistrzostwach Europy.

Zmarł w wieku 58 lat w Australii. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Zobacz też Edytuj

Szablon:Biografia stub

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.