FANDOM


Szablon:Źródła

Plik:Youssef Chahine in Cairo 1986.jpg

Youssef Chahine (ar. يوسف شاهين; ur. 25 stycznia 1926 w Aleksandrii, zm. 27 lipca 2008 w Kairze), egipski reżyser filmowy.

Był aktywny w egipskim przemyśle filmowym od 1950 roku. U niego rozpoczynał swoją karierę jeden z najbardziej znanych egipskich aktorów Omar Sharif.

Chahine urodził się w egipskiej chrześcijańskiej rodzinie w Aleksandrii 25 stycznia 1926 roku.

Youssef Chahine otrzymał wiele nagród między innymi nagrodę za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1997 roku.

Chahine 15 czerwca 2008 roku trafił do szpitala w Kairze w wyniku krwotoku mózgowego. Pozostawał w śpiączce. 16 czerwca został przewieziony do Paryża, jego siostrzenica powiedziała, że jest on w stanie krytycznym, ale stabilnym.

Youssef Chahine zmarł w niedzielę 27 lipca 2008 roku w swoim domu w Kairze.ar:يوسف شاهين arz:يوسف شاهين de:Youssef Chahine en:Youssef Chahine es:Youssef Chahine eo:Jusef Ŝahin fr:Youssef Chahine it:Yusuf Shahin he:יוסף שאהין lb:Youssef Chahine nl:Youssef Chahine ja:ユーセフ・シャヒーン no:Youssef Chahine pt:Youssef Chahine ru:Шахин, Юсеф fi:Youssef Chahine sv:Youssef Chahine tr:Yusuf Şahin uk:Юсеф Шахін wa:Youssef Chahine