FANDOM


Szablon:Źródła Sławomir Kościuk (ur. 1957Szablon:Fakt, zm. 4 kwietnia 2008 w Płocku) – polski przestępca, najstarszy z uczestników porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Do porwania Krzysztofa Olewnika, syna Włodzimierza Olewnika – przedsiębiorcy branży mięsnej doszło w nocy z 26 na 27 października 2001 r. Niedługo po porwaniu sprawcy zażądali okupu w wysokości 300 tys. euro, który odebrali jednak dopiero w dwa lata od uprowadzenia. Krzysztof Olewnik przetrzymywany był w nieludzkich warunkach, bity i zmuszany do przyjmowania leków psychotropowych. W sierpniu 2003 r., w miesiąc po odebraniu okupu, Sławomir Kościuk i Robert Pazik udusili Krzysztofa Olewnika.

W wyniku śledztwa aresztowano 12 uczestników porwania oraz osób uczestniczących w późniejszym przetrzymywaniu mężczyzny. Zarówno w trakcie śledztwa jak i procesu Sławomir Kościuk udzielił wielu informacji na temat uprowadzenia, przetrzymywania i zabójstwa Olewnika, obciążających pozostałych oskarżonych. 31 marca 2008 r., został wraz z Robertem Pazikiem został skazany przez Sąd Okręgowy w Płocku na dożywotnie pozbawienie wolności. Pozostali oskarżeni zostali skazani na kary od jednego roku w zawieszeniu na 3 lata do 15 lat pozbawienia wolności, a jeden z oskarżonych został uniewinniony.

Sławomir Kościuk zmarł śmiercią samobójczą 4 kwietnia 2008 r., w areszcie śledczym w Płocku. Do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych między 21.18 a 22. Mężczyzna powiesił się w swojej celi, w kąciku sanitarnym na prześcieradle. Śmierć stwierdzili strażnicy więzienni około godziny 22.07 podczas obchodu. Sławomir Kościuk przebywał w celi pojedynczej. Cela była monitorowana z wyjątkiem kącika sanitarnego z uwagi na jego przeznaczenie. Zaraz po śmierci Kościuka w mediach wybuchła dyskusja na temat zaniedbań popełnionych przez policję w sprawie porwania Krzysztofa Olewnika oraz ewentualnych powiązań policji z przestępcami, a także na temat domniemanych przyczyn samobójstwa Kościuka i szefa grupy porywaczy Wojciecha Franiewskiego który popełnił samobójstwo w czerwcu 2007 r. Po śmierci Kościuka TVN 24 ujawniło między innymi pisma dyrektora okręgowego aresztu w Barczewie - Krzysztofa Strzyżewskiego w których ten pisał o złym stanie psychicznym skazanego oraz o przyjmowaniu przez niego leków psychotropowych. Strzyżewski zalecał aby nie umieszczać skazanego w cele pojedynczej, jego sugestie zostały zignorowane przez kierownictwo zakładu karnego w Płocku.

ŹródłaEdytuj

  • Info. „Ziobro: Powołać komisję do zbadania sprawy Olewnika" w internetowym serwisie informacyjnym fakty.inetria.pl (Poniedziałek, 7 kwietnia (14:53);PAP)
  • Info. „Morderca Olewnika brał psychotropy i "nie powinien być sam w celi"” w internetowym serwisie informacyjnym wiadomosci.onet.pl (TVN24, PKo /09.04.2008 20:31)
  • Info. „Jeden z zabójców Krzysztofa Olewnika powiesił się w celi” w internetowym serwisie informacyjnym wiadomosci.onet.pl (polityka.pl/TVN24/PAP, PKo, msu /05.04.2008 11:04)
  • Info. „Sławomir Kościuk powiesił się w swojej celi” w internetowym serwisie informacyjnym wiadomości.gazeta.pl (2008-04-05, ostatnia aktualizacja 2008-04-05 12:49; mig, PAP)
  • Info. „Trzeci z zabójców Olewnika pod specjalną ochroną” w internetowym serwisie informacyjnym wiadomości.wp.pl (8 kwietnia 2008; Dziennik)
  • Info. „Dożywocie dla katów młodego biznesmena” w internetowym serwisie informacyjnym dziennik.pl (31 marca 2008 11:50)

Linki zewnętrzneEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.