FANDOM


Philipp Freiherr von Boeselager (ur. 6 września 1917, zm. 1 maja 2008) – niemiecki ekonomista i wojskowy, w momencie poprzedzającym śmierć był ostatnim żyjącym uczestnikiem nieudanego zamachu na życie kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera z 1944 r.

Podczas wojny jako oficer wojsk niemieckich uczestniczył w organizacji zamachu na Adolfa Hitlera do którego doszło w jego kwaterze w Wilczym Szańcu na terenie obecnej Polski. To właśnie Boeslager przekazał bombę z zapalnikiem czasowym głównemu wykonawcy zamachu, pułkownikowi Clausowi von Stauffenbergowi. Nie został aresztowany w wyniku śledztwa przeprowadzonego po zamachu przez nazistów tylko dzięki temu, iż nie został wydany przez swoich torturowanych towarzyszy.

ŹródłaEdytuj


Szablon:Biografia stubda:Philipp Freiherr von Boeselager de:Philipp Freiherr von Boeselager en:Philipp von Boeselager fr:Philipp von Boeselager it:Philipp von Boeselager he:פיליפ פון בסלאגר nl:Philipp von Boeselager no:Philipp von Boeselager ru:Бёзелагер, Филипп фон fi:Philipp von Boeselager