FANDOM


Omelan Antonowycz (ur. 1914 w Dolinie - zm. 28 lutego 2008 we Lwowie) - ukraiński prawnik, mecenas sztuki.

Urodził się w rodzinie urzędnika sądowego. Uczył się w Gimnazjum Akademickim we Lwowie, gimnazjum w Przemyślu, studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, Akademii Handlowej w Berlinie.

W czasie studiów działał w organizacji studenckiej „Mołoda Hromada”, następnie wstąpił do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W 1933 został aresztowany za działalność w OUN, skazany, spędził trzy lata w polskim więzieniu. Podczas II wojny światowej zajmował się działalnością organizacyjną w OUN, wskutek czego został aresztowany przez władze niemieckie i wysłany do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

W 1946 roku po ukończeniu wydziału prawniczego Wolnego Uniwersytetu Ukraińskiego w Pradze poślubił Tatianę Terłecką, znanego neuropatologa po Uniwersytecie Wiedeńskim.

W 1950 przeprowadzili się wraz z żoną na stałe do Waszyngtonu. W 1980 założyli wspólnie Fundację Tatiany i Omelana Antonowyczów w celu wsparcia rozwoju ukraińskiego literaturoznawstwa, krytyki literackiej, historii, historii sztuki, językoznawstwa i polityki.

Linki zewnętrzneEdytuj