FANDOM


Karol Anbild (ur. 16 lutego 1925 w Katowicach - zm. 1 marca 2008), wieloletni dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, kompozytor, dyrygent, pedagog.


Opis Edytuj

Kompozytor urodził się 16 lutego 1925 r. w Katowicach, tam ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną i rozpoczął pracę w Filharmonii Śląskiej. Był także kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii Lubelskiej, współpracował z Rozgłośnią Polskiego Radia w Katowicach oraz z Wytwórnią Filmów Animowanych w Bielsku-Białej, pisząc muzykę do 13 filmów.

W 1957 roku Anbild przyjechał do Kielc i następne trzydzieści trzy lata poświęcił szefowaniu Filharmonii Świętokrzyskiej. Dzięki jego niestrudzonym działaniom, instytucja - zwana początkowo Wojewódzką Orkiestrą Symfoniczną - otrzymała w 1968 status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga (później przemianowana na Filharmonie Świętokrzyską). Z jego inicjatywy powstał festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki (1964) oraz powołano Chór Filharmonii (1984).

Będąc od 1990 roku na emeryturze kompozytor czasami dyrygował swoimi autorskimi programami w filharmonii w Kielcach. Od początku kompozytorskiej działalności związany najpierw ze śląską muzyką ludową, później miejsce specjalne w swojej twórczości poświęcił świętokrzyskim motywom ludowym, już w tytule podkreślającym związki z folklorem regionu ("Echo Gór Świętokrzyskich", "Ballada karczówkowska", "Puszcza jodłowa", "Impresje świętokrzyskie, "I Symfonia Świętokrzyska", "Civitas Kielcensis").

Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Odznaką Związku Kompozytorów Polskich - za popularyzację muzyki polskiej w kraju i za granicą. Filharmonia Świętokrzyska w kwietniu 2005 podczas inauguracji XIII edycji Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki uroczyście nadała mu tytuł Honorowego Dyrektora.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.