FANDOM


Szablon:Artysta muzyczny infobox Jegor Fiodorowicz Letow, ros. Егор Фёдорович Летов (ur. 10 września 1964 w Omsku, zm. 19 lutego 2008 w Omsku) - założyciel, lider i wokalista rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona oraz projektu Jegor i opizdieniewszyje (Егор и Опизденевшие). Był jednym z prekursorów punku w Związku Radzieckim.

W swoich głęboko symbolicznych tekstach Letow często opowiadał się przeciwko militaryzmowi, dyktaturze, sowieckiemu systemowi politycznemu, oraz wojnie w Afganistanie. Z tego powodu muzyka zespołu była cenzurowana i zakazana. Letow i jego koledzy z zespołu spędzili wiele lat w ukryciu, nagrywając piosenki w mieszkaniach przyjaciół. Sam Letow był w ramach represji przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym. W tych czasach albumy Grażdanskiej Oborony były wydawnictwami podziemnymi.

Mimo że miał opinię antykomunisty, Letow deklarował się jako "prawdziwy komunista". Letow, będąc najwybitniejszą sylwetką syberyjskiego rocka, zawsze był pełen sprzeczności. Czasami wyrażał opinie, będące dokładnym zaprzeczeniem jego wcześniejszych słów. W 1994 wraz z Eduardem Limonowem założył ultranacjonalistyczną Partię Narodowo-Bolszewicką (Национал Большевистская Партия), mimo wcześniejszej ostrej opozycji wobec despotyzmu i nacjonalizmu. Ostatnio deklarował się jako "światowy chrześcijanin".be:Ягор Летаў be-x-old:Ягор Летаў de:Jegor Letow en:Yegor Letov id:Yegor Letov no:Jegor Letov ru:Летов, Егор sl:Igor Fjodorovič Letov fi:Igor Fjodorovitš Letov uk:Летов Єгор

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.