Polacy Wiki
Advertisement

Szablon:Źródła Andrzej Grabowski (ur. 1970 w Kołobrzegu, zm. 8 marca 2008 w Warszawie) - polski dziennikarz, pisarz, autor, scenarzysta, reżyser, producent.

Biografia[]

Andrzej Grabowski pracował jako dziennikarz w lokalnym dodatku do "Gazety Wyborczej", potem w "Głosie Pomorza" oraz Telewizji Kablowej Kołobrzeg. W 1991 roku założył Kołobrzeski Teatr Muzyczny. Jako scenarzysta i reżyser zrealizował sześć musicali. W 1996 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez dwa lata przygotowywał i prowadził serwis muzyczny Gra!my News emitowany w Polsacie. Równocześnie współpracował z Magazynem Muzycznym XL. Był również producentem reklam radiowych i telewizyjnych. W 1999 roku napisał biografię grupy O.N.A. zatytułowaną Ona Oni O.N.A. Rok później wydał książkę dla dzieci pod tytułem Trele-morele, czyli historia jednej piosenki. Ukazała się ona wraz z płytą CD, na której znalazły się piosenki jego autorstwa.

Andrzej Grabowski jest autorem biografii zespołu Ich Troje A wszystko to...Ich Troje. W biografii grupy pisarz przedstawił życiorys wokalisty i autora tekstów Michała Wiśniewskiego, wokalisty i autora muzyki Jacka Łągwy, byłej wokalistki Justyny Majkowskiej, byłego managera Ich Troje Macieja Durczaka, byłej wokalistki Magdaleny Pokory oraz byłej tancerki i życiowej partnerki lidera zespołu Marty Wiśniewskiej. Andrzej Grabowski pracował rok nad tą biografią, światło dzienne ujrzała ona w 2001 roku i wtedy też trafiła na rynek.

Tragiczna śmierć[]

Andrzej Grabowski zginął 8 marca 2008 roku o godzinie 15.15 na ulicy Grochowskiej w Warszawie. Czekał na zielone światło na przejściu dla pieszych. Na skrzyżowaniu doszło do kolizji dwóch samochodów, jeden z nich uderzył w sygnalizator świetlny, ten padając uderzył Andrzeja w głowę. Pisarz zginął na miejscu. Wracał do domu. Do rodziny wiadomość o śmierci Andrzeja dotarła dwa dni po wydarzeniu. Dziennikarz nie miał przy sobie dokumentów, a telefon komórkowy był rozładowany. Miał 38 lat.

Andrzej Grabowski został pochowany w Kołobrzegu. Msza żałobna odbyła się w piątek, 14 marca o godzinie 7:30 w katedrze, a pogrzeb o godzinie 14 na cmentarzu komunalnym.