FANDOM


Szablon:Polski żołnierz infobox Andrzej Piotr Andrzejewski (ur. 19 maja 1961 w Sochaczewie, zm. 23 stycznia 2008 w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem) – generał dywizji pilot WP.

W 1985 ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę wojskową jako pilot w 8 pułku lotnictwa myśliwskiego. W 1995 ukończył Akademię Obrony Narodowej w Warszawie. W latach 1995-1998 pełnił służbę w 40 pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego. W 2000 rozpoczął służbę w 1 Brygadzie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Był dowódcą tej jednostki. Mieszkał wówczas w Połczynie Zdroju.

19 sierpnia 2003 odbywał misję samolotem Su-22 w pobliżu poligonu w Ustce; czekające na poligonie jednostki obrony przeciwlotniczej (13 pplot. z Elbląga i 3 paplot. ze Szczecina) wyposażone w zestawy rakietowe Kub miały zadanie strzelać do odpalanych przez pilota Andrzejewskiego rakiet – imitatorów celów SRCP-WR. Doszło jednak do awarii imitatora (nie zszedł z wyrzutni) i pomyłki ćwiczących w Ustce jednostek (wystrzeliły swoje rakiety za wcześnie, a potem – mimo wydanych rozkazów ich likwidacji w locie – nie dokonały operacji samozniszczenia) i jedna z dwóch znajdujących się w powietrzu rakiet przeciwlotniczych skierowała się na samolot pilotowany przez Andrzejewskiego. Nad Bałtykiem, na wysokości 3000 metrów, 21 km od brzegu jego samolot został rażony skutkiem wybuchu rakiety Kub i uległ wypadkowi. Andrzejewski zdołał się katapultować, osiadł na spadochronie w morzu i po półtorej godzinie spędzonej w wodzie został wyłowiony przez śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej. Pilot nie został w tym wypadku ranny.[1] W tym samym roku awansowany został do stopnia pułkownika. 11 listopada 2006 został mianowany generałem brygady. W maju 2007 wyróżniony statuetką Ikara.

Zginął 23 stycznia 2008 roku w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem, jako jeden z pasażerów samolotu transportowego CASA C-295M.

29 stycznia 2008 Prezydent RP Lech Kaczyński, na wniosek ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, awansował go pośmiertnie na generała dywizji. [2] Nominację odczytano 18 lutego tego roku podczas ceremonii pogrzebowej w Świdwinie. Szablon:Wikinews Szablon:Przypisyde:Andrzej Andrzejewski en:Andrzej Andrzejewski hu:Andrzej Piotr Andrzejewski


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>