FANDOM


Szablon:Artysta muzyczny infobox

Šaban Bajramović - serb. Шабан Бајрамовић - (ur. 16 kwietnia 1936 w Niszu - zm. 8 czerwca 2008 w Niszu) - serbski piosenkarz pochodzenia romskiego.

Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w więzieniu, gdzie trafił za dezercję z armii jugosłowiańskiej. Prawdopodobnie przyczyną dezercji były sprawy uczuciowe. Sąd wojskowy skazał go na 5,5 roku więzienia. Karę odbywał na wyspie Goli Otok, znanej jako miejsce odosobnienia dla jugosłowiańskich więźniów politycznych. Tam też Bajramović został członkiem orkiestry, złożonej z więźniów. Grał wówczas najczęściej standardy Franka Sinatry i Johna Coltrane'a. Sam Bajramović przyznawał po latach, że pobyt na wyspie nauczył go życia - tam też nauczył się pisać i czytać. Po opuszczeniu więzienia w 1961 powrócił do Niszu, gdzie śpiewał w miejscowych kawiarniach. Odkryty przez pochodzącego ze Słowenii Jure Robežnika w 1964 nagrał swoją pierwszą płytę. Mimo iż od lat 60. był jednym z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarzy w Serbii, mieszkał nadal w cygańskim osiedlu, na przedmieściach Niszu.

Wydał łącznie 20 albumów, napisał ponad 700 piosenek. Wystąpił w czterech filmach fabularnych. Zmarł na atak serca. W jego pogrzebie wzięło udział 10 tys. osób, w tym prezydent Serbii Boris Tadić i b. premier Zoran Żivković.

Role filmowe Edytuj

Bibliografia Edytuj

  • Davor Konjikusić, Serbs pay respects to Roma music king, Southeast European Times 25 VI 2008.bs:Šaban Bajramović

de:Šaban Bajramović en:Šaban Bajramović fr:Šaban Bajramović hr:Šaban Bajramović rmy:Shaban Bayramovic sr:Шабан Бајрамовић sh:Šaban Bajramović tr:Şaban Bayramoviç

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.